Małym dzieciom w pierwszej kolejności warto kupować książeczki. Takie maluchy nie potrafią co prawda czytać, ale i tak mogą się z nich wiele nauczyć. W sklepach dostępne są obecnie różne zabawki dla dzieci w postaci chociażby gumowych książeczek do kąpieli, wykrojników, gryzaków czy przytulanek w kształcie książki. Poszczególne z tych produktów mogą wydawać dźwięki, a nawet grać całe melodie. Zawarte w nich rymowanki już kilkumiesięczne dzieci uczą rozpoznawania zwierząt i przedmiotów. Ich czytanie to świetny sposób na wyciszenia malucha przed snem, czas spędzony wspólnie przez rodziców oraz ich pociechę. Wszystkie tego rodzaju zabawki dla dzieci oswajają z książkami i budują u najmłodszych pozytywne skojarzenia z nimi.

Jak wybrać książkę dla dziecka?

Początkowo maluchom kupuje się proste książeczki o sztywnych, grubych stronach. Takie produkty są odporne na gryzienie, rzucanie czy próby rozerwania. Ciekawą alternatywą pozostają wymienione już książeczki do kąpieli lub te wykonane z przyjemnego w dotyku pluszu. W sklepach można nawet dostać grające zabawki dla dzieci, przypominające książkę, choć wykonane ze sztywnego plastiku. Wyposażone w przyciski wpisują się w rozwój motoryczny najmłodszych. Z biegiem czasu książki dla dzieci stają się coraz bardziej rozbudowane:

– posiadają więcej stron,

– przedstawiają coraz bardziej skomplikowane historie,

– do ich zilustrowania wykorzystuje się więcej detali.

Na książkach dla dzieci z reguły znajdują się informacje dotyczące ich przeznaczenia dla konkretnej grupy wiekowej. Można się nimi sugerować, choć trzeba pamiętać, że maluchy bywają różne. A z pewnością odmienne jest tempo ich rozwoju. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę, tak samo jak zainteresowania konkretnego dziecka. Obecnie bez trudu znajdzie się adekwatną książkę dla kilkulatka mającego już sprecyzowane pasje.

Książka zastępuje wiele zabawek

Interaktywne wydawnictwa uczą słów, dźwięków, pokazują różnorodność świata. Niektóre książki wykonane są z różnych materiałów, co pozwala dziecku zmierzyć się z odmiennymi bodźcami dotykowymi. Treść dostosowana do wieku i poziomu rozwoju poszerza horyzonty, dostarcza wiedzy, przy okazji wpisując się w rozwój emocjonalny małego człowieka. Trudno znaleźć inne zabawki dla dzieci o tak wszechstronnym, pozytywnym wpływie na dziecko. Jeżeli od pierwszych miesięcy życia będzie ono wzrastało w otoczeniu książek, istnieje spora szansa, że w przyszłości staną się one integralną częścią jego życia. I bardzo dobrze, ponieważ literatura poszerza wyobraźnię i słownictwo, uczy tolerancji i otwartej postawy względem świata oraz innych ludzi

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *