Pierwszą kolorowanką można obdarować już niespełna dwuletnie dziecko. Wiele zależy tu od indywidualnej dynamiki rozwoju konkretnego malucha. Eksperci są jednak zgodni, że kolorowanki dla dzieci to nieodzowny element wspierania ich szeroko rozumianego rozwoju. Lista korzyści płynących z wypełniania obrazków kolorami jest bowiem długa. Zaczyna się od pozytywnego wpływu na zdolności manualne, przez naukę kolorów, wzorów i nazw przedmiotów, aż po kształtowanie cierpliwości i wyobraźni. A zatem każde dziecko powinno mieć dostęp do kolorowanek. Co ciekawe, nawet początkowo niechętnego malucha warto nimi zainteresować.

Kolorowanki o różnym stopniu trudności

Małe dzieci chłoną informacje i uczą się szybko. Niestety mogą się też zniechęcać, zwłaszcza gdy nie dostrzegą pozytywnego zaangażowania rodziców oraz opiekunów przedszkolnych. Zatem pierwsza zasada stosowania kolorowanki dla dzieci mówi, by nie krytykować malucha. W ułatwieniu mu zadania i poczuciu pierwszej satysfakcji z dobrze wykonanej pracy pomoże wybór kolorowanki:

– z jedną dużą postacią, budynkiem czy przedmiotem,

– z grubymi, wręcz przesadnymi liniami, które nie tak łatwo przekroczyć,

– o prostym przekazie, na obrazku powinny być widoczne rzeczy znane dziecku, tylko wówczas będzie on interesujący.

Im starsze, a przede wszystkim bardziej rozwinięte dziecko, tym stopień trudności kolorowanek podnosi się. Pojawiają się na nich już nie tylko proste kształty, ale również trójwymiarowe przedmioty, a nawet całe scenki. Linie stają się oczywiście cieńsze, ponieważ dziecko ma już większą sprawność w posługiwaniu się kredkami.

Kolorowanie punktem wyjścia do rozmowy

Rozwój motoryczny, nauka kolorów czy uczenie cierpliwości to korzyści wymieniane najczęściej przy okazji omawiania kolorowanek dla dzieci. Warto spojrzeć na nie jednak także w bardziej nietypowy sposób. A mianowicie jako narzędzie przydatne w wyjaśnianiu najmłodszym trudnych kwestii czy uczeniu ich unikatowego spojrzenia na świat. Podczas wspólnego kolorowania dziecku można sporo wytłumaczyć. A nawet pokazać mu, że czasami niebo może być czerwone, a trawa żółta. Za dobieraniem barw przez malucha często stoją tylko jemu znane skojarzenia, nie oznacza to jednak, że są one zupełnie pozbawione logiki. Warto poznać tok rozumowania dziecka, ponieważ często okazuje się nad wyraz spójny i mający sens. Wspólne kolorowanie to czas, kiedy rodzic może porozmawiać ze swoją pociechą na różne tematy, oswoić ją z nową szkołą czy pojawieniem się kolejnego członka rodziny. Przygotowując się do tego zadania, najlepiej wybierać odpowiednie pod względem tematu kolorowanki dla dzieci. Korzyść z nich płynąca, będzie podwójna.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *